Gdy materiał jest bardzo gorący, jego cząsteczki mają dużo energii cieplnej, szybko się poruszają i drgają, inaczej niż gdy są zimne. Ciała stałe topią się, ciecze parują, a dzieje się tak dzięki ich energii cieplnej, gdy pokonują siły wiążące atomy lub cząsteczki. Nawet w wyższych temperaturach atomy dysocjują na elektrony, a plazma na jony.
Gorące planety
Najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym nie jest Merkury, jak się przyjmuje, ponieważ jest bliżej Słońca, ale Wenus o temperaturze około 462°, ze względu na jej grubą, zatrzymującą ciepło atmosferę.
Ostatnio odkryto planetę, która może osiągnąć 4300°. Ciekawe jest to, że odległość dzieląca ją od jej gwiazdy jest 650 razy większa niż odległość dzieląca nas od Słońca, a mimo to nadal osiąga palące temperatury. Ale istnieje na to wytłumaczenie.
Gwiazda taka jak Słońce ma zwykle temperaturę powierzchni 5500°, ponieważ wewnętrznie może ona osiągnąć 15 milionów stopni. Im większy rozmiar gwiazdy, tym gorętsza jest jej plazma. A są gwiazdy większe od Słońca, które osiągają temperatury wyższe niż 200 milionów stopni wewnętrznie. Ale to nic w porównaniu z bardziej gwałtownymi zjawiskami.
Zjawiska o bardzo gwałtownych temperaturach
Jednym z przykładów zjawisk o ekstremalnej temperaturze jest następujący fakt: kiedy bardzo duża gwiazda wyczerpuje swoje paliwo, ale nie zawiera wystarczającej masy, aby utworzyć czarną dziurę, kończąca jej życie supernowa pozostawia za sobą ślad neutronów. Przebudzenie to w chwilach po uformowaniu osiąga temperatury sięgające biliona stopni.
Brzmi to jak przesada, ale powołując się na portal science-online.pl – fizycy z Brookhaven National Laboratory uzyskali najwyższą temperaturę materii, jaka kiedykolwiek powstała – cztery biliony stopni Celsjusza.
Taką temperaturę odnotowano w kwazarze o nazwie 3C 273, który znajduje się ponad dwa miliardy lat świetlnych od naszej planety i przeczy wszelkiej logice. Ujawniła się temperatura dziesięciu trylionów stopni.
Czy zatem kwazary są najgorętszą rzeczą we wszechświecie? Prawda jest taka, że nie ustalono górnej granicy temperatury. Wiele książek wskazuje, że temperatura może wzrosnąć do nieskończoności.
Dlatego, gdy lato w pełni wydaje nam się, że nie możemy już wytrzymać wysokich temperatur, weźmy pod uwagę, że do bardzo wysokich temperatur mamy daleko, nie powinniśmy narzekać.