Nauka Teoria

Czym jest neuroedukacja?

Dyscypliną badającą funkcjonowanie mózgu podczas procesu nauczania jest neuroedukacja, która potrafi analizować rozwój ludzkiego mózgu i jego reakcje na bodźce, które następnie są przekształcane w wiedzę. Aby proces neuroedukacji działał jak najlepiej, eksperci w tej dziedzinie twierdzą, że kluczowymi elementami są emocje i motywacja.

Neuroedukacja jest dziedziną, która powstała bardzo niedawno i zarówno pedagodzy, jak i neurobiolodzy współpracują ze sobą. Dziedzina ta łączy w sobie takie specjalności jak neuronauka, psychologia, kognitywistyka i edukacja, w celu udoskonalenia obecnych metod nauczania i programów szkolnych. Celem neuroedukacji jest zastosowanie tego, co wiadomo o tym, jak mózg się uczy i stymuluje rozwój mózgu w warunkach szkolnych.

Czynniki w neuroedukacji

Neuroedukacja stosuje całą wiedzę, którą zgromadzono w ciągu ostatnich 25 lat z kognitywistyki i neuronauki. Oto najważniejsze ostatnie ustalenia:

Plastyczność mózgu i neurogeneza

Jednym z najważniejszych odkryć w neuronaukach jest plastyczność mózgu. Ujawniono, że mózg ma duże zdolności adaptacyjne i jest w stanie stale tworzyć nowe neurony i połączenia między nimi. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy zapewni się mu odpowiednią stymulację.

Neurony lustrzane

Neurony lustrzane to grupa komórek mózgowych, które są aktywowane zarówno wtedy, gdy wykonujemy jakąś czynność, jak i wtedy, gdy obserwujemy, jak wykonuje ją ktoś inny. Co zaskakujące, dzieje się tak nie tylko z czynnościami, ale także z ekspresją emocjonalną.

Emocje i uczenie się

Mając na uwadze to, co zostało wyjaśnione powyżej, można podsumować, że emocje wchodzą w interakcje z procesami poznawczymi, dlatego stanowią ważny element neuroedukacji.

Dysleksja i zaburzenia uczenia się

Oferowanie najlepszych narzędzi do nauki jest idealne dla dzieci, aby pokonać wszelkie trudności, jakie mogą mieć.

Neuroedukacja dla rodziców

Filarami rozwoju dzieci są rodzice, dlatego w poniższym zestawieniu podamy kilka porad, jak lepiej pracować z dziećmi w domu:

  • Przyspiesz naukę poprzez podnoszenie poczucia własnej wartości
  • Nie hamuj ich kreatywności
  • Pomóż im zastosować zdobytą wiedzę do rzeczywistości.
  • Zadbaj o to, by dobrze wypoczęły, by lepiej się uczyły.
  • Aktywność fizyczna przyspiesza ich naukę

Jeśli interesuje Cię więcej artykułów o zajmowaniu się dziećmi, nie przegap www.olajas.pl

Similar Posts