Nauka Szkolnictwo

Jaką szkołę wybrać po szkole podstawowej?

Uczniowie szkół podstawowych muszą stanąć przed ciężkim wyborem: w jaki sposób kontynuować swoją edukację? Jaką szkołę wybrać, aby zapewnić sobie dobrą, ale przede wszystkim satysfakcjonującą siebie przyszłość? Warto więc rozważyć wszystkie ewentualne za i przeciw, ażeby złożyć podania do szkół ponadpodstawowych w pełni świadomym i pewnym własnego wyboru. Przenosiny pomiędzy poszczególnymi typami szkół są czasami dosyć utrudnione, a więc warto wcześniej dokładnie to wszystko przemyśleć.

Liceum – szkoła dla przyszłych studentów

Najwięcej uczniów po ukończeniu szkoły podstawowej decyduje się na wybór liceum, które obecnie trwa 4 lata. Materiał przerabiany w poszczególnych klasach różni się: tworzone są bowiem rozmaite profile, na których rozszerzone są inne przedmioty. Uczniowie mają możliwość wybrania czy np. chcą iść na profil biologiczno-chemiczny czy może na humanistyczny – wszystko w zależności od ich indywidualnych preferencji i oczekiwań. Najważniejszym celem nauki w liceum nie jest jednak jego ukończenie i uzyskania wykształcenia średniego, a raczej zdanie egzaminu maturalnego, które umożliwia podjęcie studiów wyższych. Samo ukończenie liceum nie daje żadnego zawodu, do zdobycia dobrze płatnej pracy konieczne więc będzie kontynuowanie nauki. Można więc śmiało przyjąć, że do tego typu szkoły ponadpodstawowej powinny iść osoby, które chcą w przyszłości studiować. Oczywiście podjęcie tego typu decyzji w wieku 14 lat, kiedy kończy się podstawówkę może przysparzać pewnych problemów. Jeżeli jest się jednak pewnym, że od razu po szkole chciałoby się pracować – liceum jest lekko bezsensownym wyborem. W liceach najczęściej kształcą się osoby o umiejętnościach humanistycznych, językowych oraz przyrodniczych.

Technikum – przyszłościowa opcja?

Utarło się myślenie, że najbardziej przyszłościową szkołą ponadpodstawową jest technikum. Trwa ono 5 lat oraz podobnie jak liceum kończy się podejściem do egzaminu maturalnego. W każdej klasie technikum obowiązują także rozszerzone przedmioty – będzie to najczęściej w tym wypadku matematyka, fizyka czy informatyka, są także liczne przedmioty specjalistyczne – zawodowe. Technikum kształci w kierunku jasno sprecyzowanego zawodu – mamy np. technikum informatyczne, organizacji reklamy, drogowe itd. Jaka jest podstawowa zaleta uczęszczania do tej szkoły? Osoby, które ją ukończyły dopuszczone są nie tylko do egzaminu maturalnego, ale także do zawodowego. Zdanie tego drugiego daje już konkretny fach – oficjalnie zostaje się np. technikiem informatykiem i w zasadzie od razu można rozpocząć pracę w wybranym zawodzie. Profesje, które uzyskuje się po technikum wymagają najczęściej myślenia ścisłego i analitycznego. Oczywiście po ukończeniu tej szkoły również można iść na studia, ale mając już fach w ręku nie będzie trzeba już od nich całkowicie uzależniać swojej przyszłości.

Szkoła branżowa – również potrzebna!

Kiedyś na tą szkołę mówiło się „zawodówka”, dzisiaj jest to szkoła branżowa podzielona na dwa stopnie – I oraz II. Pewną nowością po zmianach w 2017 roku staje się to, że absolwent szkoły branżowej II stopnia może podejść do egzaminu maturalnego – dotychczas absolwenci szkół zawodowych musieli wcześniej przejść przez liceum dla dorosłych, a więc „wieczorówkę”. Co daje szkoła branżowa I stopnia? Jest to przede wszystkim nauka, która od razu po ukończeniu szkoły podstawowej ma kierunkować ucznia w kierunku wybranego fachu np. kucharza, fryzjera, mechanika samochodowego itd. Zajęcia w tej szkole opierają się na łączeniu wiedzy szkolnej w skondensowanej względem liceum oraz technikum wersji oraz na praktyce w zakładach pracy. Jest to doskonała opcja dla uczniów, którzy nie myślą o studiach, a chcą po prostu zdobyć zawód i jak najszybciej osiągnąć w nim odpowiednią biegłość. Często mówiło się, że do szkoły tej idą osoby bez aspiracji, które nie chcą się uczyć – traktowano ją niemal z pogardą. Dzisiaj okazuje się, że dobry mechanik samochodowy bądź fryzjer jest w stanie zgarnąć bardzo dobre pieniądze, często lepsze od magistra, który kształcił się więcej od niego o nawet kilka lat. Specjaliści są potrzebni na rynku, dlatego szkoła branżowa I stopnia oraz II stopnia mają sens i coraz częściej wybierane są przez absolwentów podstawówek.

Zobacz nasz inny wpis: System edukacji, czyli jak zabić kreatywność.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Jaką szkołę wybrać po szkole podstawowej?
  1. Szkoda że decyzje związane z późniejszym życiem musimy podejmować gdy jesteśmy młodzi i głupi 🙂

Comments are closed.