Historia

Ciekawostki o starożytnym Egipcie

Niezależnie od tego, jak wiele studiujemy i jak wiele wydaje nam się, że wiemy o starożytnym Egipcie, wciąż jest wiele rzeczy, których możesz nie wiedzieć o tej kulturze, która miała tak wielki wpływ na historię. Wciąż pozostaje wiele zagadek do odkrycia na temat starożytnego Egiptu, jednej z najstarszych i najlepiej zbadanych cywilizacji.

1. Chociaż urodziła się w Aleksandrii, Kleopatra nie była Egipcjanką. Wywodziła się z rodu Macedończyków. Kiedy Kleopatra doszła do władzy, musiała nauczyć się egipskiego.

2. Egipcjanie byli wielkimi miłośnikami zwierząt, tak bardzo, że byli jedną z pierwszych kultur, które trzymały zwierzęta jako zwierzęta domowe. Koty, psy i małpy były ich ulubionymi zwierzętami domowymi, stanowiącymi część rodziny i organizującymi prawdziwą ceremonię żałobną po ich śmierci.

3. Stosowanie protez było już używane przez Egipcjan w 15 wieku p.n.e. W wykopaliskach odkryto kilka protez, takich jak drewniane palce czy ramiona.

4. W wielu stojących posągach faraonów można dostrzec w ich rękach rurkę. Wiele spekulowano na temat tego elementu, uważając, że może to być papirus, lub trzonek berła. Najbardziej przeciwstawna teoria głosi, że jest to element architektoniczny, gdyż pozostawienie otworu w dłoni sprawiłoby, że rzeźba z biegiem czasu stałaby się bardziej krucha i słabsza.

5. Egipcjanki cieszyły się prawie takimi samymi prawami jak mężczyźni. Miały one prawo do rozwodu i prawo do pracy. Kobiety, które pracowały poza domem, otrzymywały takie samo wynagrodzenie jak mężczyźni.

6. Piramidy nie były budowane przez niewolników, ale przez wolnych ludzi, którym płacono wynagrodzenie. Niewolnicy w tym czasie byli wykorzystywani jako służba domowa. W tym wpisie przeczytasz więcej o architekturze w starożytnym Egipcie.

7. Znaczenie dbania o ciała było bardzo ważne w starożytnym Egipcie. Powszechne było noszenie makijażu przez mężczyzn i kobiety, gdyż praktyka ta zapewniała im ochronę przed Horusem i Ra.

8. Zawsze mówiło się o możliwości, że Egipcjanie przybyli do Ameryki tysiące lat temu. Po odkryciu 43-metrowej łodzi Cheopsa w dole u podnóża Wielkiej Piramidy, teoria ta zyskuje na sile i przybiera rozmiary teorii więcej niż wiarygodnej.

9. Wszystkie egipskie posągi mają lewą stopę wysuniętą do przodu, ponieważ jest to strona, która reprezentuje serce i życie.

10. Egipcjanie mieli swój własny kalendarz, rozróżniający trzy pory roku: siew, powódź i żniwa.

Similar Posts