W ostatnich latach nauczanie indywidualne w domu cieszy się coraz większym uznaniem zarówno rodziców, jak i dzieci. Dzieje się tak, ponieważ podczas nauki w domu dziecko zyskuje możliwość skupienia się na zagadnieniach, które sprawiają mu największą trudność lub które okazują się najciekawsze, co w klasach liczących niekiedy nawet trzydziestu uczniów okazuj się niemożliwe. Ponadto wbrew pozorom edukacja domowa pozwala również na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami i sukcesywne rozwijanie swoich pasji. Z tego też powodu coraz mniejsze znaczenie ma mit mówiący o tym, że nauczanie indywidualne w domu jest przeznaczone tylko dla tych dzieci, które nie radzą sobie w szkole. Warto dowiedzieć się, jak wygląda taka edukacja i w jaki sposób przygotować na nią dziecko.
Nauczanie indywidualne w domu – od czego zacząć?
Rozważając nauczanie indywidualne w domu, warto przede wszystkim zdecydować się na szczerą rozmowę z dzieckiem bez oceniania jego wyborów i na wypisanie wszystkich zalet oraz wad takiego rozwiązania. Wówczas młody człowiek poczuje, że ma wpływ na podejmowaną decyzję i że w dużej mierze zależy ona od niego. To sprawia, że dzieci ze wsparciem rodziców zyskują większe poczucie bezpieczeństwa i pewności, że bardzo dobrze poradzą sobie podczas edukacji domowej, jeśli chcą z niej skorzystać. Co więcej, godnym uwagi pomysłem okazuje się wcześniejsze zaplanowanie typowego dnia poświęconego nauce w domu. Dzięki temu, że dzieci uwielbiają rutynę, lepiej odnajdą się w sytuacji, w której będą miały przemyślany harmonogram nauki.
Oprócz tego dobrze jest pamiętać o tym, że nauczanie indywidualne w domu nie oznacza izolowania dziecka od rówieśników. Wręcz przeciwnie – dzięki ruchomym godzinom lekcji młodzi ludzie mogą zapisać się na poranne zajęcia w szkołach językowych, muzycznych czy tanecznych. Wówczas zyskują możliwość poznania innych dzieci, które mają podobne pasje i uczą się w podobny sposób. Warto przy tym wspomnieć o specjalnych projektach edukacyjnych, które powstały z myślą o tym, aby ułatwić dzieciom naukę w domu. Bardzo dobrym przykładem takiej organizacji jest między innymi Centrum Nauczania Domowego, które pomaga dzieciom w edukacji dzięki wsparciu doświadczonych nauczycieli i jednocześnie proponuje wiele ciekawych gier pozytywnie wpływających na skuteczną naukę.
Jak wygląda nauczanie indywidualne w domu?
Rodzice, którzy chcą zdecydować się na nauczanie indywidualne dziecka w domu, często obawiają się, że staną się nowymi nauczycielami swoich pociech i nie będą mogli pogodzić nowych obowiązków z dotychczasową pracą. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że po pierwszych lekcjach w domu dziecko zaczyna wpadać we wspomnianą wcześniej rutynę, a sama nauka sprawia mu więcej przyjemności, ponieważ nie czuje dużej presji otoczenia. Z tego też powodu podczas edukacji domowej bardzo łatwo zarazić dziecko pasją do nauki i wytłumaczyć mu, dlaczego przyswajanie wiedzy tak bardzo przydaje się w dorosłym życiu. Wówczas młody człowiek bez większych trudności poradzi sobie z przerabianym obecnie materiałem. Ponadto możliwość skorzystania z takich projektów jak wspomniane wcześniej Centrum Nauczania Domowego staje się dużym wsparciem nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.